28 czerwca 2021 Udostępnij

Co zrobić, jeśli sprawca wypadku oferuje Ci gotówkę na miejscu zdarzenia?

Bez względu na to, jak proste i suche może wydawać się roszczenie w sprawie wypadku samochodowego, prawdopodobnie miną miesiące, zanim Twój adwokat będzie w stanie osiągnąć ugodę. Dlatego też ofiary wypadków często ulegają pokusie przyjęcia szybkiej oferty ugody od firmy ubezpieczeniowej lub oferty gotówkowej od winnego kierowcy natychmiast po wypadku.

Nawet jeśli kusi Cię, aby przyjąć ofertę gotówkową, cała sprawa może wydawać się podejrzana. Czy winni kierowcy łamią prawo składając tego rodzaju oferty? Dlaczego przyjmowanie tego typu ofert jest często złym pomysłem?

Doświadczeni prawnicy specjalizujący się w wypadkach samochodowych omawiają te sytuacje bardziej szczegółowo poniżej. Dowiedz się, dlaczego ważne jest, aby porozmawiać z licencjonowanym prawnikiem o wszelkich ofertach ugody, zarówno od kierowcy, który zawinił, jak i od jego lub jej firmy ubezpieczeniowej.

Oferowanie gotówki nie jest nielegalne

Nie jest niezgodne z prawem, aby winny kierowca zaoferował Ci gotówkę za leczenie i/lub uszkodzenie samochodu. Kierowca będący sprawcą wypadku jest prawnie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za poniesione szkody. Jednak odszkodowanie zazwyczaj pochodzi z roszczenia ubezpieczeniowego, a nie z oferty gotówkowej.

Kierowca będący sprawcą wypadku prawdopodobnie oferuje gotówkę, ponieważ nie chce przechodzić przez procedurę roszczenia ubezpieczeniowego. Nawet jeśli roszczenie wydaje się stosunkowo proste, może być wiele papierkowej roboty do wypełnienia i telefonów do załatwienia. Winny kierowca może uważać, że jest to zbyt uciążliwe.

gotówka

Może on nie chcieć, aby wypadek został zgłoszony na policję lub do jego firmy ubezpieczeniowej, aby uniknąć potencjalnego mandatu drogowego i podwyższenia składki ubezpieczeniowej.

Możliwe jest również, że winny kierowca nie posiada ubezpieczenia i nie chce ponosić konsekwencji przyłapania go na jeździe bez pokrycia.

Ważne jest, aby pamiętać o tych kwestiach, jeśli drugi kierowca oferuje gotówkę po wypadku. Nawet jeśli przyjęcie gotówki może przynieść krótkoterminowe korzyści, kierowca, który spowodował wypadek, oferuje ją głównie dla własnej korzyści, a nie dla Ciebie.

Problemy z przyjęciem oferty gotówkowej

Nie ma możliwości, aby kierowca będący sprawcą wypadku wiedział, ile może kosztować leczenie Twoich obrażeń lub naprawa Twojego samochodu. To, co wydaje się być niewielkim uszkodzeniem, może okazać się znaczące, a Twój pojazd może okazać się całkowitą stratą. Wątpliwe jest, aby kierowca, który spowodował wypadek, dysponował kwotą kilku tysięcy dolarów, która byłaby potrzebna nawet na wpłatę zaliczki na poczet innego pojazdu.

Nie ma również możliwości, aby kierowca będący sprawcą wypadku znał wszystkie obrażenia, jakich doznałeś i jak poważne mogą one być. Może się zdarzyć, że nie zareagujesz na leczenie tak dobrze jak inni pacjenci, co może skutkować dłuższym okresem rekonwalescencji. To może drastycznie zwiększyć koszty Twojego leczenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją inne szkody, które można odzyskać w ramach roszczenia ubezpieczeniowego, takie jak utracone wynagrodzenie za nieobecność w pracy. Ludzie często nie myślą o tych rodzajach szkód zaraz po wypadku.

Jeśli zaakceptujesz ofertę gotówkową, ale później będziesz chciał złożyć roszczenie ubezpieczeniowe, możesz nie być w stanie tego zrobić. Kiedy winny kierowca oferuje gotówkę, może powiedzieć, że możesz się z nim skontaktować później, jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy lub chcesz złożyć roszczenie. Jednak nawet jeśli drugi kierowca poda Ci swoje dane kontaktowe, może nie odebrać telefonu, kiedy do niego zadzwonisz, lub nie odpowiedzieć na pozostawione przez Ciebie wiadomości.

Jeśli winny kierowca nie podał informacji o swoim ubezpieczeniu, możesz nie mieć możliwości dowiedzenia się, do jakiej firmy ubezpieczeniowej zadzwonić, aby zgłosić roszczenie. Kierowca będący sprawcą wypadku może powiedzieć, że możesz do niego zadzwonić później, aby uzyskać informacje o ubezpieczeniu, ale nie ma gwarancji, że udzieli tych informacji, gdy do niego zadzwonisz.

Kiedy należy zadzwonić na policję?

Ofiary i winni kierowcy są zobowiązani do pozostania na miejscu wypadku do czasu przybycia policji. Kraksa musi być również zgłoszona, jeśli spowodowała obrażenia ciała, śmierć lub uszkodzenie mienia o wartości $1,000 lub więcej. Podczas gdy oferowanie gotówki przez drugiego kierowcę nie jest nielegalne, może być nielegalne, jeśli obaj dojdziecie do porozumienia i opuścicie miejsce zdarzenia.

Nie jesteś pewien co robić po wypadku?

Nasza firma pomaga ofiarom wypadków każdego dnia i mamy udokumentowane doświadczenie w zapewnianiu odszkodowań, które są im potrzebne, aby mogli kontynuować swoje życie. Zdobyliśmy setki milionów w odszkodowaniach i otrzymaliśmy niezliczoną ilość pozytywnych opinii od byłych klientów.

Wstępna konsultacja z naszą firmą jest bezpłatna i nie ma żadnego ryzyka w spotkaniu z nami, ponieważ nie jesteś zobowiązany do podjęcia działań prawnych.

Nie otrzymujemy wynagrodzenia, jeśli Ty nie otrzymasz wynagrodzenia, co oznacza, że nie ma żadnych opłat, gdy pracujemy nad Twoją sprawą.

Jan Sadowski

Redakcja adwokatulasiuk.pl