11 maja 2021 Udostępnij

Jak ocenia się winę po kolizji z udziałem pojazdu na poboczu?

Czy przejeżdżający kierowcy zawsze ponoszą winę za kolizję z udziałem pojazdu znajdującego się na poboczu? Co w przypadku, gdy pojazd na poboczu znajdował się częściowo na jezdni, na drodze dla nadjeżdżającego ruchu?

Poniżej dowiesz się więcej o tych sytuacjach i jak można ocenić winę. Nasi prawnicy specjalizujący się w wypadkach samochodowych omawiają również, w jaki sposób kierowcy znajdujący się na poboczu oraz osoby przejeżdżające obok mogą zachować bezpieczeństwo. Kierowcy powinni zawsze zwracać uwagę na samochody znajdujące się w okolicy, niezależnie od tego, czy są one aktualnie w ruchu, czy też zatrzymały się na poboczu z jakiegoś powodu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące winy za wypadek, który cię zranił, zadzwoń do nas już dziś, aby umówić się na bezpłatną konsultację prawną. Nie ma żadnych opłat z góry za nasze usługi.

Co prawo mówi o pojazdach na poboczu?

Wszyscy mijaliśmy pojazdy na poboczu, czy są to radiowozy policyjne, pojazdy ratunkowe czy po prostu pojazdy niepełnosprawne. Ponieważ jest to częste zjawisko, ważne jest, aby sprawdzić, co prawo mówi o tym, jak należy reagować na te pojazdy.

wypadek

Zgodnie z Revised Statutes Section 28-775 E-1-2, znanym również jako prawo "Move Over", za każdym razem, gdy zbliżasz się do nieruchomego pojazdu wyświetlającego naprzemiennie migające światła lub światła ostrzegawcze, zbliżający się kierowcy muszą zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  • Ustąpić pierwszeństwa przejazdu, wjeżdżając na pas ruchu, który nie przylega do pasa ruchu z nieruchomym pojazdem. Dotyczy to sytuacji, gdy znajdujesz się na autostradzie z co najmniej czterema pasami ruchu i czterema pasami poruszającymi się w tym samym kierunku, w którym Ty się poruszasz.
  • Zwolnij do prędkości, która jest bezpieczna dla warunków drogowych i postępuj ostrożnie, jeśli zmiana pasa nie jest możliwa.

Prawo to dotyczy pojazdów ratunkowych, takich jak samochody policyjne i karetki pogotowia, które mają swoje światła migające, jak również pojazdów nie-ratowniczych, które mają swoje światła awaryjne na. Inne pojazdy, które są prawdopodobnie objęte tym prawem to:

  • Holowniki
  • Pomoc drogowa dostawców
  • Pojazdy budowlane z błyskającymi światłami

Jeśli naruszysz to prawo, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości setek dolarów. Jednakże, jeśli zderzysz się z pojazdem, możesz potencjalnie spowodować śmiertelne lub zagrażające życiu obrażenia dla osób w zatrzymanym pojeździe. Prawdopodobnie zostałbyś uznany za odpowiedzialnego za takie zderzenie, co oznaczałoby, że byłbyś odpowiedzialny za wszelkie szkody.

Kto może być pociągnięty do odpowiedzialności za te wypadki?

Jeśli naruszysz prawo Move Over, bardzo trudno będzie udowodnić, że nie jesteś odpowiedzialny za kolizję, która z tego wynika. Firma ubezpieczeniowa i ofiara będą twierdzić, że powinieneś był widzieć migające światła. Mieliby oni szczególnie silny argument, gdyby pojazd ofiary miał włączone światła awaryjne, a w pobliżu znajdował się zatrzymany pojazd ratunkowy z migającymi światłami.

Co jednak w sytuacji, gdy zatrzymany pojazd nie miał włączonych świateł awaryjnych?

Tego typu roszczenie byłoby trudne do oceny. Jeśli wypadek miał miejsce w ciągu dnia, może być trudno argumentować, że nie widziałeś pojazdu. Mógłbyś zostać uznany za przynajmniej częściowo winnego.

Jeżeli jednak wypadek miał miejsce w nocy, trudno byłoby uznać Pana za winnego. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w okolicy nie było zbyt wiele świateł. Trudno byłoby wtedy dostrzec pojazdy na poboczu drogi.

Czy mogę starać się o odszkodowanie od kierowcy zatrzymanego pojazdu?

Jest to pytanie, które powinieneś zdecydowanie rozważyć przedyskutowanie z licencjonowanym prawnikiem. Kierowca zatrzymanego pojazdu może być potencjalnie pociągnięty do odpowiedzialności. To może być uznane za zaniedbanie, aby nie włączyć światła awaryjne, gdy jesteś zatrzymany na poboczu drogi. Może być również uznane za zaniedbanie pozostawienie części pojazdu wiszącego na jezdni na drodze zbliżających się samochodów.

Zachowaj bezpieczeństwo, jeśli jesteś na poboczu

Jeśli to tylko możliwe, unikaj zjeżdżania na międzystanową lub inną drogę, gdzie samochody poruszają się z dużą prędkością. O wiele bezpieczniej jest zjechać na parking lub pobocze drogi, gdzie obowiązuje niższe ograniczenie prędkości.

Jeśli już zjedziesz na pobocze, zjedź jak najdalej i włącz światła awaryjne. Nie oczekuj, że inni kierowcy Cię zobaczą, nawet w ciągu dnia.

Jak najszybciej wezwij pomoc. Oznacza to wezwanie policji lub lawety. Musisz jak najszybciej usunąć swój samochód z drogi.

Należy również unikać wysiadania z samochodu, chyba że jest to bezpieczne. W tego typu kolizji możesz łatwo zostać potrącony przez przejeżdżający samochód i doznać poważnych, a nawet zagrażających życiu obrażeń.

Jeśli to możliwe, wysiądź z samochodu po stronie pasażera, z dala od nadjeżdżającego ruchu. Wysiadając z samochodu należy również sprawdzić, co dzieje się na drodze.

Co z mijającymi się kierowcami?

Masz prawny obowiązek zwracać uwagę na samochody wokół Ciebie. Jeśli tego nie zrobisz i dojdzie do wypadku, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Jeśli znajdujesz się na skrajnie lewym lub prawym pasie najbliżej pobocza, bądź przygotowany do zmiany pasa. W rzeczywistości możesz chcieć zjechać z tych pasów, jeśli to możliwe, aby nie musieć zmieniać pasa ruchu dla zatrzymanego pojazdu.

Bartosz Kaczmarek

Redakcja adwokatulasiuk.pl