21 kwietnia 2021 Udostępnij

Kto może być odpowiedzialny za wypadek z udziałem samochodu dostawczego?

Samochody dostawcze istnieją od dawna, ale dziś są one wykorzystywane bardziej niż kiedykolwiek. Od artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego po odzież i meble, często dodatkowa wygoda dostawy do domu przeważa nad dodatkowymi kosztami.

Niezależnie od tego, czy kierowca obsługuje samochód dostawczy Amazon, UPS, FedEx czy inny, wypadki mogą się zdarzyć. Ustalenie, kto może być odpowiedzialny może być czasami wyzwaniem w tych okolicznościach. Mogą Państwo skorzystać z rozmowy z jednym z naszych adwokatów specjalizujących się w wypadkach samochodowych w South Bend, aby omówić, w jaki sposób możemy pomóc w dochodzeniu odszkodowania za obrażenia i inne szkody. To spotkanie jest bezpłatne. Nie ma żadnych kosztów ani zobowiązań wobec Państwa.

Ustalenie kto może być odpowiedzialny

Po wypadku, ważne jest aby skontaktować się z numerem 112 w celu uzyskania pomocy w nagłych wypadkach oraz aby upewnić się, że otrzymają Państwo oficjalny raport policyjny dotyczący wypadku. Często osoby udzielające pierwszej pomocy zapisują w raporcie swoją opinię na temat tego, kto mógł spowodować wypadek. Policja, osoby udzielające pierwszej pomocy lub inne osoby badające miejsce wypadku mogą złożyć wiarygodne zeznania, jeśli będą Państwo dochodzić odszkodowania w procesie sądowym dotyczącym obrażeń ciała.

Zdecydowanie zalecamy, aby następnym krokiem był telefon do adwokata w celu uzyskania pomocy w określeniu Twoich uprawnień i opcji prawnych, jak również określenia wszystkich możliwych źródeł odszkodowania w Twoim imieniu.

kurier

Czy dostawca był pracownikiem?

Jeżeli winny kierowca, który spowodował wypadek był pracownikiem, zamiast wnosić roszczenie przeciwko osobistemu ubezpieczycielowi kierowcy, prawdopodobnie będą Państwo mogli dochodzić roszczenia za szkody poprzez ubezpieczyciela jego lub jej pracodawcy. Aby tak się stało, ciężar dowodu spoczywa na Tobie w celu ustalenia zaniedbania. Oznacza to, że Ty lub Twój adwokat musicie ustalić:

  • Do wypadku doszło z powodu niedbałych działań kierowcy
  • Kierowca jest pracownikiem, który działał w zakresie swojego zatrudnienia.

Niezależny wykonawca lub wolny strzelec

Jeśli kierowca pracował jako niezależny wykonawca lub freelancer, sprawy są prawdopodobnie bardziej skomplikowane. Niezależny wykonawca może pracować dla zewnętrznego partnera dostawczego. W przypadku sprawy dotyczącej jednego z ich kierowców, prawdopodobnie dochodziłbyś roszczeń wobec tego dostawcy, który może nie być tym samym podmiotem, co firma, która dostarczyła ciężarówkę i uniform, w który ubrany był kierowca.

Gig pracownicy są również wyzwaniem, pracując, gdy zdecydują się i tworząc swój własny harmonogram. Kierowcy ci często realizują dostawy dla firm takich jak Door Dash, Shipt i Grubhub. Niektóre z tych firm, takich jak Ube Eats mają 1 milion dolarów limitu polisy na wypadek. Jednak inne firmy, takie jak Instacart, nie zapewniają swoim kierowcom żadnego ubezpieczenia. Ci pracownicy gigowi muszą wykupić i utrzymywać polisę ubezpieczeniową, która obejmuje komercyjne wykorzystanie pojazdu osobistego. Polisy te nie są oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli, a niektórzy kierowcy mogą nie zdecydować się na zakup tego ubezpieczenia ze względu na koszty.

Nie pracując na zegarze

Kierowca nie pracujący "na okrągło" lub mający przerwę w pracy może być objęty jedynie osobistą polisą ubezpieczeniową. Często w takich przypadkach, dostępne ubezpieczenie może okazać się niewystarczające, szczególnie jeśli obrażenia i inne straty są poważne. W takim przypadku, lub jeśli kierowca prowadził pojazd bez żadnego ubezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem może być dochodzenie odszkodowania z własnej polisy ubezpieczeniowej od nieubezpieczonych lub niedoubezpieczonych kierowców (UM/UIM).

Ubezpieczenie UM/UIM jest wymagane. Chociaż można to odrzucić na piśmie, zdecydowanie zalecamy rozważenie zakupu więcej niż minimalnego wymaganego pokrycia w wysokości $10,000 limitu na wypadek.

Jak dochodzi do wypadków z udziałem ciężarówek dostawczych?

Wypadki samochodów dostawczych może się zdarzyć z wielu powodów. Kierowca może działać podczas zmęczenia, stają się chwilowo rozproszony lub nieostrożny lub całkowicie lekceważą bezpieczne prawa jazdy, podczas gdy spieszy się, aby zakończyć jego lub jej trasy.

Wypadki samochodów dostawczych, które często zdarzają się w tym:

  • Cofanie się do innego pojazdu lub pieszego
  • Dokonywanie niebezpiecznego skrętu
  • Failing to yield right-of-way podczas wchodzenia w zakręt lub wyjazdu z podjazdu
  • Dokonywanie niebezpiecznej zmiany pasa ruchu lub merge
  • Wjechanie w ogon
  • gwałtowne hamowanie
  • Prowadzenie pojazdu w stanie rozproszenia uwagi lub pod wpływem narkotyków
  • Przekraczanie prędkości

Po zadzwonieniu pod numer 112 warto, jeśli można to zrobić bezpiecznie, zebrać dowody na miejscu wypadku. Spróbuj zrobić zdjęcia, na których widać pozycje pojazdów, uszkodzenia pojazdów, gruz drogowy, a nawet ślady poślizgu. Rozejrzyj się, czy byli jacyś świadkowie, którzy mogli widzieć, co się stało i zdobądź ich dane kontaktowe, jeśli możesz.

Po wypadku z udziałem samochodu dostawczego, skontaktuj się z licencjonowanym prawnikiem po pomoc prawną

Wypadki mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie, a obrażenia mogą często prowadzić do drogich kosztów leczenia lub utraty zarobków z powodu długiej rekonwalescencji. Posiadanie jednego z naszych kompetentnych adwokatów po swojej stronie w całym procesie prawnym może zapewnić spokój ducha, którego potrzebujesz podczas leczenia.

Bartosz Kaczmarek

Redakcja adwokatulasiuk.pl