31 maja 2021 Udostępnij

Czy firma ubezpieczeniowa może wykluczyć pewne wydatki medyczne z mojego roszczenia?

Generalnie, firmy ubezpieczeniowe pokrywają tylko rozsądne i konieczne rachunki medyczne poniesione przez ofiary wypadku. Jeżeli poddałeś się nowemu leczeniu, które było eksperymentalne lub niesprawdzone, firma ubezpieczeniowa może odmówić odszkodowania za koszty tego leczenia.

Kontakt z prawnikiem w celu zbadania Twojego roszczenia może być ważnym krokiem, ponieważ może on pomóc w wyjaśnieniu wydatków medycznych, które mogą być uwzględnione w Twoim roszczeniu. Pomagamy ofiarom wypadków w uzyskaniu odszkodowania za rachunki medyczne i inne wydatki od prawie 30 lat.

Poniżej dowiesz się więcej o tym, co oznacza rozsądne i konieczne w odniesieniu do wydatków medycznych. Jeśli masz pytania dotyczące uwzględnienia rachunków medycznych w swoim roszczeniu, zadzwoń do nas i umów się na bezpłatną konsultację.

Co to są rozsądne i konieczne rachunki medyczne?

To wyrażenie może być w pewnym stopniu interpretowane. Na przykład, trudno byłoby zaprzeczyć, że potrzebna była operacja po doznaniu obrażeń wewnętrznych w wypadku.

ubezpieczenie

Jednakże, rozsądni specjaliści medyczni mogą nie zgadzać się co do kroków potrzebnych do odzyskania zdrowia po urazie i wynikającej z niego procedurze chirurgicznej. Firma ubezpieczeniowa może zakwestionować czas stosowania pewnych leków na receptę lub wizyt kontrolnych u lekarzy.

W takich sytuacjach, Ty i Twój adwokat możecie potrzebować zeznań specjalisty medycznego na temat tego, dlaczego te wydatki były konieczne i dlaczego leczenie było potrzebne.

Jeśli zdecydujesz się na ryzykowną procedurę medyczną, która ma takie samo prawdopodobieństwo poprawy objawów lub urazu jak tańsza, bardziej tradycyjna operacja, firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie zakwestionuje tę część twojego roszczenia. Jeśli jednak doznałeś urazu zmieniającego życie, ryzykowna operacja może być jedyną opcją. W takiej sytuacji może się okazać, że firma ubezpieczeniowa będzie w stanie pokryć pełen koszt Państwa roszczenia.

Inną częścią pojęcia rozsądnego i koniecznego, która może podlegać interpretacji jest to, czy koszt danego leczenia był rozsądny.

Zazwyczaj należy ustalić, że cena, którą zapłaciliśmy jest porównywalna z ceną, jaką inny usługodawca pobrałby za podobne usługi. Jeśli koszt leczenia lub usługi jest znacznie wyższy niż to, co inni dostawcy by za to policzyli, firma ubezpieczeniowa może pokryć tylko część rachunku.

Wydatki często uważane za uzasadnione i konieczne

Istnieje wiele wydatków medycznych, które możesz uwzględnić w swoim roszczeniu. Chociaż każde roszczenie jest inne, ofiary wypadków mogą starać się o odszkodowanie za następujące wydatki:

Transport ambulansem Operacja (szczególnie operacja zaraz po wypadku) Fizykoterapia zalecona przez lekarza Zdjęcia rentgenowskie i inne badania niezbędne do zdiagnozowania obrażeń Wizyty u lekarzy, szczególnie wizyty kontrolne u specjalistów, do których zostałeś skierowany Urządzenia medyczne przepisane przez lekarza Leki przeciwbólowe na receptę i inne leki mające na celu leczenie obrażeń lub złagodzenie objawów Pobyt w szpitalu I wiele więcej

Co z przyszłymi wydatkami medycznymi?

Jeśli doznałeś trwałego urazu lub niepełnosprawności z powodu wypadku, możesz być w stanie zabezpieczyć odszkodowanie za przyszłe wydatki medyczne.

Jednakże, prawdopodobnie będziesz musiał ustalić, że te przyszłe wydatki są uzasadnione i konieczne. Innymi słowy, prawdopodobnie będziesz musiał wykazać, że te wydatki są na standardowy rodzaj leczenia dla ludzi, którzy mają diagnozę taką jak Twoja.

Jeśli starasz się o leczenie lub zabieg, który nie jest typowy dla osób w twoim stanie zdrowia, lub zabieg, który nie przyniósł większych korzyści, możesz nie być w stanie uwzględnić tych wydatków w swoim roszczeniu.

Kiedy masz stały lub długotrwały uraz, prawdopodobnie będziesz potrzebował ekspertów medycznych, którzy pomogą Ci oszacować koszty przyszłego leczenia. Dlatego ważne jest, aby zatrudnić doświadczonego adwokata, który regularnie współpracuje z ekspertami medycznymi i innymi ekspertami, aby pomóc w zatwierdzeniu roszczeń o odszkodowanie.

Bez doświadczonego adwokata może być trudno zabezpieczyć maksymalne odszkodowanie za twój uraz. Jeśli zaakceptujesz niską ofertę, możesz nie być w stanie pozwolić sobie na wszystkie zabiegi, które zalecają Twoi lekarze. To może mieć ogromny wpływ na jakość Twojego życia i utrudnić Ci robienie rzeczy, które robiłeś przed urazem.

Zostałeś ranny w wypadku? Zaplanuj bezpłatną konsultację

Czy wiesz ile może być warte Twoje roszczenie po wypadku samochodowym?

Może być trudno określić pełną wartość roszczenia bez rozmowy z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w wypadkach samochodowych. Nie można polegać na tym, że firma ubezpieczeniowa dokona sprawiedliwej oceny poniesionych przez Państwa szkód.

Filip Król

Redakcja adwokatulasiuk.pl