11 marca 2021 Udostępnij

7 wskazówek dotyczących defensywnej jazdy, jak uniknąć wypadku samochodowego

Nigdy nie można przewidzieć działań innych kierowców na drodze. Z tego powodu, jazdy defensywnej może pomóc zidentyfikować i odpowiednio reagować na zagrożenia, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Adwokaci wypadku samochodowego dostarczyły te defensywne wskazówki jazdy, które mogą utrzymać Ciebie i innych bezpiecznych na drodze.

Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz był zaangażowany w wypadku z zaniedbania kierowcy, nie wahaj się skontaktować się z nami o pomoc w wypełnianiu roszczenia.

1. Bądź świadomy swojego otoczenia

Powinieneś być świadomy swojego otoczenia przez cały czas podczas jazdy. Nie spuszczaj wzroku z drogi, aby zidentyfikować nieostrożnych kierowców, spowolniony ruch, zbliżające się skrzyżowania lub gruz na autostradzie.

Pamiętaj, aby przeanalizować każdą możliwą sytuację, z jaką możesz się spotkać w nadchodzącym ruchu drogowym. Pomoże Ci to przewidzieć potencjalne zagrożenie i szybko zareagować, jeśli pojawi się potencjalnie niebezpieczna sytuacja.

2. Unikaj rozproszenia uwagi

Rozproszona jazda jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w USA. Podczas jazdy należy cały czas skupiać się na drodze. Skupienie się na czymkolwiek innym niż droga znacznie zwiększa szanse na zderzenie.

Podczas jazdy należy unikać rozpraszania uwagi, np:

 • Używanie telefonu komórkowego do dzwonienia lub wysyłania wiadomości tekstowych do innych osób.
 • rozmowa z pasażerami
 • Szukanie przedmiotów w samochodzie
 • regulowanie funkcji pojazdu
 • Jedzenie lub picie
 • Programowanie lub aktualizowanie systemu GPS w celu wyznaczania trasy
 • Pielęgnacja ciała
 • Koncentrowanie się na obiektach na jezdni

3. Nie prowadź pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu wymaga trzeźwości i czujności. Nie powinieneś nigdy wsiadać za kierownicę pojazdu, jeśli piłeś, zażywałeś narkotyki lub jesteś niewyspany.

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu powyżej dopuszczalnego limitu (08 BAC) jest nielegalne, a spożycie tylko jednego lub dwóch drinków może znacznie upośledzić zdolność do reagowania i podejmowania rozsądnych decyzji.

Niedobór snu znacznie zwiększa ryzyko wypadku i powoduje podobne upośledzenie jak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Jeśli nie otrzymujesz zalecanych siedmiu godzin snu, znacznie ograniczasz swoją zdolność do reagowania na wszelkie nagłe zagrożenia, które mogą pojawić się na drodze.

4. Zachowaj bezpieczną odległość od innych kierowców

Zapewnij sobie dużo miejsca pomiędzy swoim pojazdem a pojazdem jadącym przed Tobą. Bezpieczna odległość za pojazdem powinna wynosić co najmniej dwie sekundy przy dobrej pogodzie i bezpiecznych warunkach drogowych lub trzy sekundy w warunkach niebezpiecznych.

Łatwą metodą oceny bezpiecznej odległości jest znalezienie stałego obiektu na poboczu drogi, takiego jak znak lub drzewo. Gdy minie go tylny zderzak pojazdu jadącego przed Tobą, zacznij liczyć, aż Twój przedni zderzak minie ten sam obiekt.

Jeśli w tym czasie naliczysz mniej niż dwa, zwolnij, aby zwiększyć odległość między Tobą a innym pojazdem.

5. Plan ucieczki

Każdy kierowca powinien mieć plan ucieczki, który może być wykorzystany w każdym możliwym scenariuszu związanym z nagłym niebezpieczeństwem lub niespodziewaną sytuacją awaryjną.

Aby przygotować plan ucieczki, powinieneś stale obserwować innych kierowców, przewidywać wszelkie możliwe działania, jakie mogą podjąć i myśleć o tym, jak zareagujesz.

Zawsze pozostaw sobie możliwość bezpiecznego manewru z dala od ryzykownej sytuacji, która może doprowadzić do wypadku.

6. Korzystaj z urządzeń bezpieczeństwa pojazdu

Urządzenia zabezpieczające są ważną cechą każdego pojazdu, z której powinni korzystać wszyscy kierowcy i pasażerowie.

Powinieneś zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i upewnić się, że Twoi pasażerowie również to robią. Jeśli masz w samochodzie małe dziecko, upewnij się, że jest ono przez cały czas zabezpieczone w odpowiednim foteliku samochodowym.

Jeśli posiadasz nowszy model pojazdu, może on być wyposażony w nowoczesne funkcje bezpieczeństwa, które mogą ostrzegać Cię o znajdujących się w pobliżu obiektach lub o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Naucz się efektywnie używać i rozumieć każdy system bezpieczeństwa, który może być zainstalowany w Twoim pojeździe i wykorzystywać ostrzeżenia, które on zapewnia.

7. Jedź bezpiecznie

Najlepszym sposobem na uniknięcie wypadków drogowych jest bezpieczna jazda i przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego. Obejmuje to:

 • Nie przekraczanie dozwolonej prędkości.
 • Używanie kierunkowskazów przy zmianie pasa ruchu
 • Zatrzymywanie się na znakach stopu i czerwonych światłach
 • ustępowanie pierwszeństwa innym kierowcom
 • monitorowanie martwego pola
 • Używanie reflektorów
 • Przygotowanie się na każdą niepogodę
 • Konserwacja pojazdu
 • Unikanie szału na drodze i agresywnych kierowców
 • Utrzymywanie stałej prędkości

Każdy środek, który podejmiesz w celu poprawy swojej jazdy, stworzy bezpieczniejszą drogę dla wszystkich kierowców. Przestrzeganie tych wcześniej wymienionych wskazówek znacznie zmniejszy ryzyko bycia uczestnikiem poważnego wypadku drogowego.

Bartosz Kaczmarek

Redakcja adwokatulasiuk.pl