5 marca 2021 Udostępnij

Właściwe metody weryfikacji tożsamości podpisującego przez notariusza

Najważniejszym obowiązkiem notariusza jest sprawdzenie tożsamości osoby podpisującej dokument. Jak to zrobić zależy od prawa obowiązującego w jurysdykcji notariusza, więc proszę sprawdzić poniższe ogólne zasady z prawem i zasadami obowiązującymi w Państwa stanie.


Pierwszą i najbardziej starą formą weryfikacji tożsamości osoby podpisującej jest jej osobista znajomość przez notariusza. Osobista znajomość jest często (ale nie zawsze) definiowana przez prawo. Kalifornia nie pozwala na tę formę weryfikacji tożsamości.

Druga forma weryfikacji tożsamości obejmuje wiarygodnego świadka, kogoś, kogo notariusz już zna osobiście i kto również zna osobiście sygnatariusza dokumentu. Wiarygodny świadek musi pojawić się z podpisującym w czasie, gdy dokument jest notarialnie potwierdzany. Dobrą praktyką jest (lub może być wymagana przez prawo), aby notariusz złożył przysięgę lub oświadczenie wiarygodnemu świadkowi i aby ten podpisał oświadczenie, że weryfikuje tożsamość osoby podpisującej dokument. Ze względu na wymóg, aby wiarygodny świadek był osobiście znany notariuszowi oraz aby świadek osobiście znał osobę podpisującą dokument, ta metoda weryfikacji tożsamości jest najczęściej stosowana przez notariuszy, którzy dokonują notarialnej weryfikacji dla klientów lub klientów swojego pracodawcy.

Trzecią formą weryfikacji tożsamości jest ta najczęściej stosowana - zadowalający dowód. W niektórych stanach prawo określa, co stanowi zadowalający dowód. Inne stany tego nie określają, pozwalając notariuszowi zdecydować, co oznacza zadowalający dowód. Prawo jazdy lub stanowa karta identyfikacyjna to dwie najczęściej spotykane formy dokumentów identyfikacyjnych. Ponieważ Amerykanie są bardzo mobilni, dobrze jest zapoznać się z prawem jazdy i kartami identyfikacyjnymi bez prawa jazdy z każdego stanu. AAN posiada książkę pełną informacji o prawach jazdy i dowodach osobistych innych niż prawo jazdy, aby Ci w tym pomóc. Inne popularne formy dokumentów tożsamości to paszport lub wojskowy dowód osobisty.

Karta Social Security, akt urodzenia, licencja ślubna lub karta kredytowa NIE są akceptowane jako dokumenty tożsamości, ponieważ nie zawierają wystarczających informacji, aby notariusz mógł stwierdzić, czy osoba je okazująca jest osobą, której nazwisko widnieje na dokumencie. Wiedza o tym, czego należy szukać na dokumencie tożsamości może oznaczać różnicę pomiędzy właściwym zweryfikowaniem tożsamości podpisującego a pozwoleniem na oszustwo.

Kiedy osoba podpisująca przedstawia Ci swój dowód tożsamości, poświęć chwilę, aby się mu przyjrzeć. Jeśli podpisujący ma na sobie kapelusz lub szalik, a na zdjęciu dowodu tożsamości tego brakuje, poproś go o jego zdjęcie. Jeśli na zdjęciu uśmiecha się lub marszczy brwi, poproś go, aby zrobił to teraz. Sprawdź, czy jego wygląd w miarę przypomina zdjęcie. Przyjrzyj się szczegółom opisowym na dowodzie osobistym - czy wiek (na podstawie podanego roku urodzenia) odpowiada wiekowi osoby, która stoi przed Tobą? Czy kolor oczu i włosów się zgadza? Czy podpis na dowodzie osobistym jest zgodny z podpisem na dokumencie i podpisem w dzienniku notarialnym? Czy nazwisko jest zgodne z tym, które widnieje na dokumencie? Jeżeli zauważysz na dowodzie osobistym coś, co Cię denerwuje, poproś podpisującego o wyjaśnienie i wysłuchaj jego odpowiedzi, obserwując jego twarz i ręce, aby sprawdzić, czy wydaje się mówić prawdę.

Jeśli nie jesteś przekonany co do tożsamości podpisującego, musisz odmówić notarialnego poświadczenia dokumentu.

Bartosz Kaczmarek

Redakcja adwokatulasiuk.pl